BIO

Jego kariera z pewnością była zapisana w gwiazdach, ale nie zapominajmy, że Michał Szpak pochodzi z wysoce artystycznej rodziny. Od dziecka nasiąkał poezją, malarstwem i przede wszystkim muzyką. Śpiewał non stop i na podwórku i w domu. A pierwszy raz na prawdziwej scenie stanął w wieku 9 lat. W Jasielskim Domu Kultury otrzymał nagrodę w Konkursie Młodych Talentów. A to był tylko początek, bo od tego momentu zaczął występować w większości przedstawień wystawianych przez szkołę. W I klasie liceum poznał Kamila Czaplę, założyciela zespołu Whiplash. I już dwa tygodnie później wystąpił z zespołem po raz pierwszy na ogólnopolskiej imprezie w Krośnie. Od razu zadziwił widzów tym, co stało się później jego artystyczną wizytówką – niezwykłym imagem i charyzmą estradową. Cover „Cienia w dolinie mgieł” w wykonaniu Whiplash wysłany na ogólnopolski konkurs dostał wyróżnienie od Roberta Gawlińskiego, co zaowocowało zaproszeniem Michała do Warszawy. Kolejnym etapem był udział w programie X-Factor.

Już pierwszym występem zachwycił jurorów i publiczność wykonując utwór Czesława Niemena “Dziwny jest ten świat”. I było zgodnie z planem – zaśpiewał w finale  wraz ze zwyciężczynią angielskiej edycji programu Aleksandrą Burke, która  nawet na znakomitym brytyjskim rynku mało widziała artystów o tam wyrazistym image’u i   wrodzonej charyzmie. To zaowocowało dodatkową, specjalną nagrodą – zaproszeniem na koncert Orange Warsaw Festiwal. Wystąpił tam przed m.in. Skunk Anansie i Moby’m śpiewając 3 utwory z repertuaru Red Hot Chili Peppers, Guns’n’Roses i Lenny’go Kravitza..

W grudniu 2011 roku ukazuje pierwsze wydawnictwo Artysty, EP’ka zawiera 5 premierowych utworów wyprodukowanych przez Łukasza Targosza oraz Michała Grymuzę. Na pierwszego singla zostaje wybrana piosenka “Pretty Babe”. Po 3-letniej przerwie Michał rozpoczął pracę nad swoim nowym materiałem muzycznym.

Ponownie zachwycił swoim nieprzeciętnym głosem i autorskim materiałem muzycznym zawartym na albumie zatytułowanym „Byle Być Sobą”.

Ten materiał wymyka się spod prób jakiejkolwiek klasyfikacji gatunkowej. Zupełnie jak jego autor, który nie daje się zaszufladkować. Płyta „Byle Być Sobą” zawiera 12 zróżnicowanych stylistycznie nagrań, które odzwierciedlają zainteresowanie artysty przede wszystkim klimatem muzycznym lat 80-tych i 90-tych, a nawet jego zamiłowanie do muzyki symfonicznej. W większości nagrań słyszymy żywe instrumenty – poza tymi typowymi dla muzyki rockowej i pop, na płycie można również usłyszeć  skrzypce, altówkę, wiolonczelę czy kontrabas, a dzięki swoim niespotykanym umiejętnościom wokalnym Michał buduje niezwykły nastrój.

Ta niecodzienna mieszanka osadzona została w aktualnej i nowoczesnej stylistyce za sprawą ekipy, która wspólnie z Michałem Szpakiem pracowała nad materiałem. Album został wyprodukowany przez Beat Music, mix i mastering – Coverius Studio, Master & Servant – Hamburg.
Pierwszym singlem z albumu była piosenka “Real Hero”. Utwór ten w polskiej wersji językowej pt “Jesteś Bohaterem” Michał zaśpiewał na 52. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w Konkursie „SuperPremiery 2015”. Na utwór „Jesteś Bohaterem” zagłosowała największa ilość telewidzów, co zagwarantowało olbrzymi sukces i główną nagrodę w Konkursie.

Drugim singlem jest tytułowy utwór albumu „Byle Być Sobą” – oryginalna mieszanka wokalu i instrumentów akustycznych podparta mocnym beatem. Niedawno swoją premierę miał mistyczny teledysk do monumentalnego utworu „Such Is Life” oraz Lyric Videodo do piosenki o „eurowizyjnym” charakterze – „Color Of Your Life”.

5 marca 2016 roku Michał Szpak z utworem „Color Of Your Life” wygrał polskie preselekcje do Eurovision Song Contest.. Pokonał biorącą udział w tegorocznych eliminacjach Edytę Górniak, która w 1994 reprezentowała Polskę w Konkursie Eurowizji w Dublinie i zajęła wtedy 2. miejsce.

Finałowy wykon Michała podczas konkursu Eurowizji w Sztokholmie zdobył uznanie widzów, wg których artysta zasłużył na 3cie miejsce.  Finalnie Michał zajął ósmą pozycje. Publika pokochała go od pierwszego momentu, dlatego też niedługo Michał odbędzie tournee po Europie.

W czerwcu na prestiżowym i historycznym Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu Michał Szpak zdobywa Grand Prix Publiczności – Złote Opole będące podsumowaniem 53 letniej tradycji festiwalu.

Informacje o ważniejszych faktach dotyczących Artysty

1. Album Michała Szpaka „Byle Być Sobą” jesienią 2016 uzyskał status Platynowej Płyty. Płyta
„Byle Być Sobą” była jedną z najchętniej kupowanych polskich płyt, na liście sprzedaży OLIS
dwukrotnie zajęła pierwsze miejsce .
2. Po sukcesie w Konkursie Eurowizji Michał Szpak uznany został za najlepszego wokalistę
Eurowizji 2016.
3. Piosenka Michała “Color Of Your Life” zdobyła pierwsze miejsce w Europie wśród piosenek z
Eurowizji 2016, do których publiczność przez lato i jesień 2016 najchętniej wracała – najczęściej
odsłuchiwała po Eurowizji.
4. W rankingu internautów z całego świata na najlepszą piosenkę w historii Konkursu Piosenki
Eurowizji utwór „Color Of Yoyr Life” uplasował się na bardzo wysokim 22 miejscu i w ten
sposób Michał wyprzedził wszystkie polskie gwiazdy biorące dotychczas udział w Konkursie
Eurowizji, a nawet samą Celine Dion.
5. Singiel „Color Of Your Life” jesienią 2018 otrzymał najwyższe wyróżnienie – Diamentową Płytę.
6. Michał Szpak z piosenką „Color Of Your Life” odniósł największy międzynarodowy sukces w
Historii Polskiej Muzyki Rozrywkowej W międzynarodowych rankingach iTunes Artysta z
piosenką „Color Of Your Life” przez lato 2016 dotarł do TOP 10 w kilkunastu europejskich
krajach. Piosenka “Color Of Your Life” zyskała również popularność wśród zagranicznych
użytkowników Spotify. Michał Szpak jako pierwszy polski wokalista z piosenką „Color Of Your
Life” znalazł się w Spotify Viral 50 – TOP 50 USA Billboard Spotify.
7. Artysta bardzo dużo koncertuje w Polsce, na jego koncerty przychodzą dziesiątki tysięcy
widzów reagujących bardzo emocjonalnie i żywiołowo, wystąpił też w wielu krajach za
granicą. W rankingu na najlepsze polskie koncerty Michał Szpak zdobył pierwsze miejsce. W
Internecie w Polsce hasło Michał Szpak należy do najczęściej wyszukiwanych, wielokrotnie
Michał znajdował się na czele najpopularniejszych artystów w sieci. Piosenka „Color Of Your
Life” przekroczyła już łączną ilość ponad 70 milionów odsłon w Internecie i ta ilość cały czas
rośnie.
8. Artysta zdobył TeleKamerę w kategorii Juror Roku 2018.

Po wielkim sukcesie albumu „Byle Być Sobą” Michał Szpak po dwóch latach od premiery swojego platynowego krążka wszedł do studia nagrań i oddał się pracy nad swoim drugim albumem.

Pierwszym singlem, którego premiera miała miejsce w listopadzie 2017 r. był utrzymany w klimatach rockowych utwór „Don’t Poison Your Heart”. Jest to utwór mówiący o hejcie i fake’u, szczególnie w sieci. Twórcami piosenki są Andy Palmer i Kamil Varen. Na Liście Przebojów Radia ZET utwór „Don’t Poison Your Heart” wielokrotnie znajdował się na pierwszym miejscu, a w głosowaniu na Interii zdobył tytuł Największego Polskiego Przeboju 2017 roku.

Drugim singlem z nowego materiału jest „King Of The Season” – nowoczesny kawałek, połączenie rocka, bluesa i popu, z tekstem o próżnych ludziach, którzy kiedy mija ich „pięć minut” okazuje się że są samotni i w efekcie przegrani. Są królami jednego sezonu. Twórcami piosenki są Sławomir Sokołowski i Aldona Dąbrowska, którzy wraz z managerami Jackiem Jastrowiczem oraz Jackiem Sięborem stoją też za sukcesem poprzedniego albumu Michała Szpaka „Byle Być Sobą”.

Drugi album Michała Szpaka jest jedną z najbardziej oczekiwanych płyt w 2018 roku.
Premiera nowego krążka będzie miała miejsce we wrześniu 2018 r.